Keresés a 3.x útmutatóban
Az AWE 3.x felhasználói útmutatóban való kereséshez több kifejezést is megadhat egyszerre.
Alap oktatóvideóinkat YouTube csatornánkon is megnézheti: OKTATÓVIDEÓK
A felhasználói útmutató képekkel, magyarázatokkal segíti munkáját. A tartalomjegyzékhez való visszatéréshez
kattintson ide.
AWE [Pyramid] CMS - 3.x használati útmutató - Dublin Core
Dublin Core
ugrás az oldal tetejéreMi is a Dublin Core?
Több szabvány is létezik az on-line dokumentumokhoz kötődő másodlagos információk (metaadatok) leírására. Ezek közül talán a legnépszerűbb, a csupán 15 adatcsoportot tartalmazó, nyelvfüggetlen Dublin Core.
A Dublin Core korlátozott szókincsének a segítségével azok az internetezők, akik idegen szakterületeken keresnek információkat, a saját nyelvükön, érdemben eligazodhatnak. A Dublin Core felhívja a felhasználók figyelmét olyan idegen információs portálokra, amelyeket egyébként nem vettek volna észre.
A Dublin Core-t nem arra szánták, hogy kiszorítson bármely más metaadat szabványt. Inkább az a szerepe, hogy párhuzamosan használják - gyakran ugyanabban a forrásleírásban - olyan metaadat szabványokkal, amelyeknek másféle szemantika az alapja. A gazdagabb formátumok az export-, vagy a több rendszerben egyidejűleg végezhető keresés céljából konvertálhatók a Dublin Core formátumra, illetve az egyszerű Dublin Core rekordok kiindulópontként szolgálhatnak összetettebb forrásleírások készítéséhez.
A Dublin Core Metaadat Kezdeményezés (DCMI) felelős a Dublin Core metaadat elemkészletének fejlesztéséért, szabványosításáért és propagálásáért.
A Dublin Core 15 eleme
A most következő felsorolásban csillaggal jelöljük azokat az elemeket, amelyeket az AWE adminisztrációs felületén is meg lehet adni.
Megjegyzések:
- Azért nem szerepel mind a 15 adat az AWE-ban, mert nem mindegyik adat releváns egy weboldallal kapcsolatban. A Dublin Core szabványt pl. könyvtári-, és más egyéb környezetekben is használják, ahol az ittenitől eltérő jellegű adatok a fontosak.
- A következő felsorolás szövegstílusa kissé eltér a jelen használati útmutatóban megszokottól, mivel egy az egyben átemeltük a szabvány ide vonatkozó tartalmát.
Title
- Megnevezés: cím
- Meghatározás: az információforrásnak adott név.
- Magyarázat: a cím jellemzően az a megnevezés, amelyen az információforrás általában ismert.
Creator
- Megnevezés: létrehozó
- Meghatározás: az információforrás tartalmának létrehozásáért elsősorban felelős entitás.
- Magyarázat: a létrehozó lehet személy, szervezet, vagy szolgáltató. Az entitás megadásakor jellemzően a létrehozó nevét kell feltüntetni.
Subject
- Megnevezés: tárgy- és kulcsszavak, jelzetek
- Meghatározás: az információforrás tárgyának megadása.
- Magyarázat: a tárgy jellemzően kulcsszavakkal, tárgyi kifejezésekkel vagy osztályozási jelzetekkel fejezendő ki, amelyek az információforrás témáját adják meg. Legjobb eljárásként szabályozott tárgyszójegyzékek elemeinek vagy rendszerbe foglalt osztályozási jelzetek használata ajánlatos.
Description
- Megnevezés: leírás
- Meghatározás: az információforrás tartalmának ismertetése.
- Magyarázat: a tartalmi leírásra, a teljesség igénye nélkül példa a referátum, a tartalomjegyzék, a hivatkozás a tartalom grafikus megjelenítésére vagy a tartalom szabadon megfogalmazott leírása.
Publisher*
- Megnevezés: kiadó
- Meghatározás: az információforrás nyilvánossághoz közvetítéséért felelős entitás.
- Magyarázat: példák a kiadóra: személy, testület vagy szolgáltató. Az entitás megadásakor jellemzően a kiadó nevét kell feltüntetni.
Contributor
- Megnevezés: közreműködő
- Meghatározás: az információforrás tartalmához készült hozzájárulás létrehozásáért felelős entitás.
- Magyarázat: példák a közreműködőre: személy, testület vagy szolgáltató. Az entitás megadásakor jellemzően a közreműködő nevét kell feltüntetni.
Date
- Megnevezés: dátum
- Meghatározás: az információforrás létezése során előforduló esemény időpontja (dátuma).
- Magyarázat: jellemzően az információforrás létrehozásával vagy hozzáférhetővé tételével kapcsolatos dátum. Legjobb eljárásként az ISO 8601 [W3CDTF] szerint meghatározott, kódolt formájú közlés ajánlatos, amely (többek között) az ÉÉÉÉ-HH-NN (YYYY-MM-DD) formában tartalmazza a dátumot.
Type
- Megnevezés: típus
- Meghatározás: az információforrás tartalmának jellege, vagy fajtája.
- Magyarázat: az információforrás típusára vonatkozó, általános kategóriákat, funkciókat, fajtákat vagy a tartalom összetettségének szintjeit leíró kifejezések. Legjobb eljárásként ajánlatos szabályozott szótárban (például a forrástípusok DCMI szótárában [DCMI Type Vocabulary: DCT]) található kifejezések közül választani. Az információforrás fizikai vagy digitális megjelenési formájának leírására a Format elemet kell használni.
Format
- Megnevezés: formátum
- Meghatározás: az információforrás fizikai vagy digitális megjelenési formája.
- Magyarázat: jellemzően az információforrás hordozójának típusát vagy terjedelmét tartalmazza. A formátum a szoftver, a hardver vagy más, az információforrás megjelenítéséhez, vagy működtetéséhez szükséges eszközök megnevezésére is használható. Példák a terjedelemre: méret és időtartam. Legjobb eljárásként ajánlatos szabályozott szótárban (például a számítógéppel olvasható adathordozó típusokat tartalmazó internetes információhordozó típusok jegyzékében [Internet Media Types = MIME]) lévő kifejezések közül választani.
Identifier
- Megnevezés: forrásazonosító
- Meghatározás: az információforrásra való, adott környezeten belüli egyértelmű hivatkozás.
- Magyarázat: legjobb eljárásként ajánlatos az információforrás azonosítására szolgáló, szabványos azonosító rendszernek megfelelő jelsorozat használata. Hivatalos azonosító rendszerek, a teljesség igénye nélkül az egységesített forrásazonosító (Uniform Resource Indentifier = URI) (beleértve az egységes helymeghatározót, az URL-t = Uniform Resource Locator), a digitálisobjektum azonosító (Digital Object Identifier = DOI) és a nemzetközi szabványos könyvazonosító szám (International Standard Book Number = ISBN).
Source
- Megnevezés: eredeti információforrás
- Meghatározás: hivatkozás arra az eredeti információforrásra, amelyből a jelen információforrás származik.
- Magyarázat: a jelen információforrás részben vagy egészben eredeti forrásanyagból származtatható. Legjobb eljárásként ajánlatos a hivatkozott információforrás azonosítására szabványos azonosító rendszer megfelelő jelsorozatának használata.
Language*
- Megnevezés: nyelv
- Meghatározás: az információforrás intellektuális tartalmának nyelve.
- Magyarázat: legjobb eljárásként ajánlatos az RFC 3066 [RFC3066] használata, amely az ISO 639 szabvánnyal [ISO639] együtt tartalmazza a két- vagy hárombetűs nyelvkódokat és a tetszőlegesen alkalmazható alkódokat. Példák: en vagy eng használata az angol nyelvre, akk az akkádra, és en-GB az Egyesült Királyságban használt angolra.
Relation
- Megnevezés: kapcsolat
- Meghatározás: hivatkozás az információforrással kapcsolatban lévő másik információforrásra.
- Magyarázat: legjobb eljárásként ajánlatos a hivatkozott információforrás azonosítására hivatalos azonosító rendszer megfelelő jelsorozatának / értékének használata.
Coverage*
- Megnevezés: tér-idő vonatkozás
- Meghatározás: az információforrás tartalma vagy alkalmazási területe térben vagy időben (kiterjedés).
- Magyarázat: a kiterjedés jellemzően térbeli hely (helynév vagy földrajzi koordináták), idő (idő megnevezése, dátum vagy időintervallum) vagy hatáskör (mint amilyen egy megnevezett igazgatási egység). Legjobb eljárásként ajánlatos szabályozott szótárban (például földrajzi tezauruszban [Thesaurus of Geographic Names = TGN]) található kifejezést választani, és ahol lehetséges, a számszerű értékek mint például koordináták vagy időintervallumok helyett megnevezett helyeket és időszakokat használni.
Rights*
- Megnevezés: jogok
- Meghatározás: információk az információforrással kapcsolatos jogokról.
- Magyarázat: a jogok jellemzően az információforrások jogkezelésére vonatkozó adatokat vagy az olyan szolgáltatásra vonatkozó hivatkozást tartalmaznak, amelyek erre vonatkozó információkat szolgáltatnak. A jogkezelésre vonatkozó információk gyakran magukban foglalják a szellemi tulajdon védelmére vonatkozó jogokat (Intellectual Property Rights, IPR), a szerzői vagy kiadói jogfenntartásokat (copyright) és a különböző vagyoni jogokat. Ha a jogokra vonatkozó elem hiányzik, nem feltételezhető, hogy bármely jog kapcsolódik az információforráshoz.
Dublin Core az AWE 3-ban
A felület elérése
A felület admin oldali elérése a következő: "Rendszer/Beállítások/Alapértelmezések" -> "Dublin Core" fül.
A felület elemei
- Jogi nyilatkozat (Licensz)
Ez az adat - a Dublin Core elemeiből - a Rights (Jogok)-nak felel meg.
A két kategória picker, illetve a Gyűjtő segítségével eljuthat a kapcsolódó licensz fájlhoz, vagy jogi nyilatkozathoz. Ezek a funkciók különböző felületeken teszik lehetővé a kiválasztást, de a végeredmény azonos. Használja az Önnek szimpatikusabb eszközt.
Megjegyzés: A Gyűjtő ikonja csak akkor jelenik meg a felületen, ha a Gyűjtőben releváns tartalom van, ami logikailag megfelelhet egy licensz fájlnak, jogi nyilatkozatnak, stb.
A keresett dokumentum sorában bármire is klikkel (sor eleji ikon, megnevezés, szürke sáv, pipa ikon), megtörténik a kiválasztás.
Ezt követően, az adott dokumentum neve megjelenik a Dublin Core adminisztrátori felületén, a jogi nyilatkozathoz tartozó ikonok alatt.
A "kuka" ikonra klikkelve visszavonható (törölhető) a kiválasztás.
A kiválasztás visszavonása azonnal megtörténik, a rendszer nem kér megerősítést. Ilyenkor csak a kapcsolat törlődik, a fájl nem. - Felelős kiadó
Ez az adat - a Dublin Core elemeiből - a Publisher (Kiadó)-nak felel meg, aki/ami egyaránt lehet személy, testület, vagy szolgáltató.
Az entitás megadásakor jellemzően a kiadó nevét kell feltüntetni. - Régió
Ez az adat - a Dublin Core elemeiből - a Language (Nyelv)-nek felel meg, ami az információforrás tartalmának a nyelvét jelöli.
Ajánlatos a két-, vagy hárombetűs nyelvkódokat, illetve a tetszőlegesen alkalmazható alkódokat használni.
Példák: Az en vagy eng használata az angol nyelvre, az en-GB az Egyesült Királyságban használt angolra, a hu pedig a magyar nyelvre vonatkozik. - Helység
Ez az adat - a Dublin Core elemeiből - a Coverage (Tér-idő vonatkozás) egyik elemének felel meg.
Mint azt a Dublin Core általános ismertetésében jeleztük, a helyre, kiterjedésre vonatkozó paramétereket több különböző módon is meg lehet adni, ezért található erre a célra több lehetőség a felületen.
Ebbe a mezőbe az a helynév, vagy igazgatási egység név írandó, ahol az információ keletkezett. - Szélesség (Lat) és Hosszúság (Long)
Ezek az adatok is - a Dublin Core elemeiből - a Coverage (Tér-idő vonatkozás) elemeinek felelnek meg.
A Szélesség (Lat) mezőbe a megadott Helység földrajzi szélességi-, míg a Hosszúság (Long) mezőbe a hosszúsági koordinátáját kell beírni.
Ezek az értékek - többek között - a http://itouchmap.com/latlong.html , a http://www.getaddress.net , stb., webhelyekekről tudhatók meg, a következőképpen:
Adja meg a lehető legpontosabb címet az Address mezőben, majd klikkeljen a Go parancsra.
Ezt követően, több helyen is leolvashatja, illetve pontosíthatja a koordinátákat. - Kiterjedés
Ez az adat is - a Dublin Core elemeiből - a Coverage (Tér-idő vonatkozás) egyik elemének felel meg.
Mint részben már láttuk, a kiterjedés jellemzően:
- térbeli hely (helynév vagy földrajzi koordináták),
- idő (idő megnevezése, dátum vagy időintervallum), vagy
- hatáskör (mint amilyen egy megnevezett igazgatási, vagy területi egység).
Jelen esetben ez utóbbira kell gondolni, vagyis: az adott honlap jellemző tartalma alapvetően mekkora, vagy mely globális egységnek szól.
Előző Tartalomjegyzék Fel Következő