Keresés a 3.x útmutatóban
Az AWE 3.x felhasználói útmutatóban való kereséshez több kifejezést is megadhat egyszerre.
Alap oktatóvideóinkat YouTube csatornánkon is megnézheti: OKTATÓVIDEÓK
A felhasználói útmutató képekkel, magyarázatokkal segíti munkáját. A tartalomjegyzékhez való visszatéréshez
kattintson ide.
AWE [Pyramid] CMS - 3.x használati útmutató - Menütípusok
Menüpontok általános jellemzői *
ugrás az oldal tetejéreA menüpontot és a kapcsolt tartalom megjelenését befolyásoló beállítások
Megjegyzés: Az egyes menütípusok speciális és rá jellemző beállítasait ebben a fejezetben nem tárgyaljuk, azokra a konkrét menütípust tárgyaló fejezetben térünk ki.
Név
Funkció: A weboldalon megjelenő menüpont neve.
Megjegyzés: Bár a rendszer képes kezelni a több szavas, hosszú menüneveket, mégis azt ajánljuk lehetőség szerint alkalmazzanak rövid és tömör egy-két szavas „beszédes" neveket.
Alias
Funkció: A menüpont és a hozzá tartozó tartalom kereső- és felhasználó barát azonosítója. Alapvetően ez lesz a kapcsolt tartalom url-je. pl.: ha a menüpont alias-a „koszonto" akkor a tartalom alias-átol függetlenül a tartalom elérhetővé válik a „website címe/koszonto" url-en keresztül is.
Megjegyzés: Ha nem adunk meg aliast, akkor a rendszer a névből automatikusan generál egy ékezet és szóköz nélküli aliast. Ékezetes magánhangzókat ékezet nélkülire a szóközöket és írásjeleket „-„ kötőjelre cseréli.
Ha névben szerepelt szó eleji vagy végi írásjel és/vagy szóköz akkor ott is kötőjelek lesznek. Ezt tanácsos elkerülni – azaz manuálisan törölni a létrejött aliasból.
pl.:
- • Menüpont neve: „Kérdése van?"
- • Automatikus alias: „kerdese-van-„
- • Javított és célszerű alias: „kerdese-van"
Az alias-t mi is megadhatjuk. Célszerű a tartalomra utaló és egyben beszédes aliast adni. A mezőbe ékezettel és szóközzel is írhatunk, a rendszer az imént leírt módon kitisztítja majd.
Ha a rendszer már rögzített egy aliast (kategória vagy tartalom létrehozásakor), és mi pont azt használjuk alias ütközést hozunk létre, melyre a rendszer figyelmeztet. Ilyenkor dönthetünk, hogy a régebbi vagy a most szerkesztett elem aliasát módosítjuk. Ha nem tesszük meg a rendszer nem hozhatná létre az aliast, hogy ezt a problémát kiküszöbölje automatikusan egy számot tesz az alias végére.
Alias ütközés rendszerüzenete
Nem kezelt ütközés - automatikus alias számozás
Fontos: az ilyen „számozott" aliasok (azaz url-ek) használata nem szép és nem is célszerű. Mindenféleképpen kezeljük a problémát.
URL
Funkció: Megmutatja a kapcsolt tartalom (tartalmi elem vagy komponens) a rendszerben tárolt egyedi azonosítójából (ID) vagy a rendszerben tárolt komponens név alapján generált url-jét. pl.: /content/index/id/7147
Hibakeresési és információs célokat szolgáló mező.
Tartalmi elem egyedi url-je (content)
Komponens (letöltésvezérlő) egyedi url-je
Megjegyzés: Felhasználói nem módosíthatja
Publikus
Funkció: be és kikapcsolásával lehet a menüpont megjelenését szabályozni
Megjegyzés: A menüpont megjelenésének kikapcsolása nem azt jelenti, hogy a hozzá kapcsolt tartalom így nem lenne elérhető. Bár a menüpont a website-on nem látszik az alias-a „él" azaz az url használható. A publikusság csak a láthatóságot szabályozza, funkcionálisan működőképes marad.
Menü típusa:
Funkció: A menüpont meghatározása. A megjelenő listából kiválasztható a kapcsolt tartalom vagy menüfunkció.
Fontos: Az egyes website-oknál ez a lista eltérő lehet, attól függően, hogy a site-on milyen komponensek kerültek bekapcsolásra.
Bővebb információ a „Menütípusok” fejezetben a konkrét típus kiválasztásával érhető el.
Paraméterek
Funkció: Az adott menüponthoz kapcsolt tartalom vagy komponens megjelenését szabályozó beállítások területe.
Megjegyzés: Az egyes menütípusoknak eltérő paraméterezése van, az egyedi paramétereket és azok hatását a típusok konkrét leírásánál találja.
Példa a paraméterezési lehetőségekre:
Cél megnyitása
Funkció: A menüponthoz tartozó tartalom megjelenési helyének irányítása
Alapelv: A tartalmi elemek, blogok és komponensek alapértelmezetten az oldal újratöltése után azonos ablakban jelenjenek meg. Külső tartalomra mutató (webcím) vagy egyedi fájlokra (kép. pdf állomány stb.) mutató linkek pedig a weboldalon kívűl (új (böngésző) ablakban vagy új navigációs fülön a böngészőben).
- Az adott ablakban: megjelenés a website – tartalom (content) területén
- Új ablakban: A tartalom egy új böngészőablakban jelenik meg
- Új ablakban navigáció nélkül: A tartalom egy új böngészőablakban jelenik meg, azonban a böngészőprogram navigációs eszközei nem jelennek meg az ablakon. Hasonló a pop-up ablakhoz.
- Új fülön: Az adott böngésző program egy új „fülén" jelenik meg a tartalom
- Egyéb: Egy előre programozott speciális megjelenítést tesz lehetővé. alapértelmezettként nincs funkció
CSS utótag

Ikon
Oldal cím
Funkció: amennyiben szeretnénk, hogy a menüponthoz tartalom böngészőben (fejléc) megjelenő címe különbözzön az alapbeállításoktól, akkor azt itt tudjuk megadni
Meta leírás:
Funkció: Ebben a paraméter ablakban, az aktuális menüpontra vonatkozó rövid (max. 150 karakter) leírást helyezhet el a böngésző programok számára, ezzel biztosítva a keresők találati listájában, a jobb helyezést.
Cégünk, természetesen foglalkozik kereső-optimalizálással is és amennyiben ilyen irányú információra, szaktanácsadásra, oktatásra, stb., van igénye, szívesen állunk rendelkezésére.
Hozzáférési szint:
Funkció: Ezzel a paraméterrel azt állíthatja be, hogy az adott komponenst - illetve annak tartalmát - mely felhasználói csoport(ok)hoz tartozó személyek láthassák a weboldalon.
pl.: Csak bejelentkezett azaz regisztrált látogató számára elérhető tartalom
Bővebb információ: https://www.infoartnet.hu/a-hozzaferesi-szint-parameter
Template:
Funkció: Amennyiben a website-on több template is rendelkezésre áll lehetőség van menüpont szinten az adott típushoz kapcsolódóan akár template-et is váltani.
Megjegyzés: A megoldás csak akkor ajánlott ha a template változatok minden tekintetben (grafikusan és programozásban is) összehangolt képet adnak a weboldalnak.
pl.: ugyanazon tartalmi elem más –más template-el
Alias típusú menüpont *
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Előfordulhat, hogy egy tartalmi elemre, vagy kategóriára (melynek önálló aliasa van és így saját url-n érhető el) többször is hivatkozni szeretnénk a menürendszerekben. Ez a menütípus segít nekünk abban, hogy a rendszerben a többszörös hivatkozás esetében ne hozzunk létre úgynevezett „alias ütközést". Keresőoptimalizálási szempontok alapján a tartalomduplikációt szünteti meg.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a szerkesztőfelületen és a weboldalon
Fontos: a weboldalon a hivatkozott tartalom aliasa jelenik meg
Jelen esetben a weboldal felső és alsó menüjében is található egy "Munkatársak" menüpont mely ugyanazt az oldalt hívja be ("kapcsolat" alias-al)
Felső menü
alsó menü
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak nincsenek menü szinten állítható paraméterei
ugrás az oldal tetejéreElválasztó / Konténer típusú menüpont *
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Az ilyen típusú menüpont megjelenik ugyan a weboldalon, de ha ráklikkel, nem tölt be új oldal. Ugyanakkor, az alatta lévő menüstruktúra más típusú elemei mind láthatóvá válnak.
Azaz a funkciója, hogy több szintű menürendszert tudjunk létrehozni
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a szerkesztőfelületen és a weboldalon
Jól látható, hogy az elkészített menüpontnak nincs önálló aliasa (hiszen nem tartalomra/komponensre mutat)
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak nincsenek menü szinten állítható paraméterei
A fenti szemléltető menü szerint, ha az egérkurzort a "Hírfolyamok" vagy az „Üzleti hírek" menüpont fölé húzza, lenyílik a hozzá tartozó menüpontokat tartalmazó menüág (almenü) de ezen kívül nem történik más, még ha ráklikkel a főmenü pontra, akkor sem.
Ugyanakkor, ha bármelyik almenü pontra klikkel, a menüpont típusától függően megnyílik, megjelenik, vagy kilistázódik a hozzá kötődő tartalom.
Eseménynaptár típusú menüpont *
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Az ilyen típusú menüponttal egy eseménynaptár jellegű felületet jeleníthet/nyithat meg a weboldalon.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a szerkesztőfelületen és a weboldalon
A menütípus paraméterei
Nézettípusok
- Alapértelmezett – hagyományos naptár jellegű megjelenés
- Listás – megjelenés
Ahhoz, hogy az ilyen típusú menüpont hatására egy Eseménynaptár megjelenhessen a weboldalon, a "Komponensek/Komponens kezelő/Komponens engedélyezés" felületen, egy magasabb szintű adminisztrátornak engedélyeznie kell a "com_icalendar" komponenst, ami az Eseménynaptár megjelenítését végzi.
Mivel ez a komponens "content" típusú - vagyis az általa megjelenített tartalmak nem a képernyő jobb vagy bal szélén, hanem alapból mindig a hangsúlyosabb, középső hasábokon jelennek meg -, pozícionálni nem szükséges.
Figyelem: A rendszer több, eseményekhez kötődő felületet (komponenst) is támogat, amelyek nem keverendők egymással!
- A "com_icalendar" komponens: Ez a komponens végzi a jelen fejezetben tárgyalt, Eseménynaptár típusú menüpont által aktivált Eseménynaptár megjelenítését.
A következő képen, az Eseménynaptár havi nézete látható.
A Havi nézetben egy adott hétre, napra, vagy eseményre klikkelve, a rendszer kibontja annak tartalmát.
A havi-, heti-, napi-, vagy lista bontásokban az egyre kisebb (idő)egységekre klikkelve, tetszés szerint több vagy kevesebb lépésben, eljuthat egy-egy adott esemény alapadataihoz.
Eseménynaptár kezelésének bővebb leírása itt: https://www.infoartnet.hu/catdoc/list/cat/101/id/11499/m/484
Galéria típusú menüpont *
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Ez a menütípus, egy kiválasztott galéria album elemeit (képek, videók) jeleníti meg a weboldalon úgy hogy lehetőség van a többi galériaalbum elérésére is.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a szerkesztőfelületen és a weboldalon
Akár képekről, akár videókról van szó, az egyes állományok tetszés szerint kialakított album struktúrá(k)ba szervezhetők.
A weboldalon az egyes albumok klikkeléssel nyithatók, ami hatására láthatóvá válik a lapozható tartalmuk. Navigálásra használhatja a fejléc alatti elérési útvonalat is, aminek egy tetszés szerinti elemére klikkelve, feljebb léphet az album struktúrában.
Egy-egy album konkrét média elemére klikkelve felugrik annak kinagyított képe, illetve videó esetén elindul a lejátszás.
Képek
A következő négy kép, egy konkrét állomány elérésének lépéseit és a jellegzetes felületeket szemlélteti.
Videók
A videó állományok elérésének módja megegyezik a képekével. A videókat a lejátszás funkció ikonja látványosan megkülönbözteti a képektől.
A menütípus beállítása és paraméterei
Ennek a menütípusnak a kiválasztásakor, a "Paraméterek" alatti szürke hátterű felületen, automatikusan a következő - csakis erre a menütípusra jellemző - plusz adatok jelennek meg a felvételező boxban:
- Alapértelmezett album használata: Az "igen" vagy a "nem" opció választásával döntheti el, hogy az adott menüpontra klikkelve az alapértelmezett galéria album, vagy itt, a menü szinten meghatározott galéria album tartalma jelenjen-e meg a weboldalon.
- Galéria album: Az előző opciónál a "nem" választása azt jelenti, hogy Ön nem az alapértelmezett Galéria album tartalmát akarja megjeleníteni. Ilyenkor a "Galéria album" legördülő mező értéklistájából kell választania egy, a "Komponensek/Galéria/Albumok" alatt már létrehozott albumot.
ugrás az oldal tetejére
Galéria (részletes album) * menüpont
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Ez a menütípus, egy kiválasztott galéria album elemeit (képek, videók) jeleníti meg a weboldalon úgy hogy a csak kiválasztott album jelenik meg (nincs lehetőség a teljes galéria bejárására) egy új ablakban.
Fontos, hogy az album médiaelemei mellett megjelenik az elem leírása velemint az esetlegesen kapcsolt tartalmak listája is.
Célszerű a Cél megnyitásánál az „Új ablakban" opciót választani.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a szerkesztőfelületen és a weboldalon
A menütípus kiválasztása mellett a legfontosabb jellemző, hogy mely albumot érje el ezzel a módszerrel a menüpont.
A felugró ablak és a benne megjelenő képek designja template függő, amennyiben ez a komponens nincs beállítva akkor érdemes ez ügyben is kollégáink segítséget kérni.
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak a legfontosabb paraméterei és beállításai
- Cél megnyitása: hol jelenjen meg a kiválasztott album
- Galéria kategória: melyik album jelenjen meg
ugrás az oldal tetejére
Kategória dokumentáció menüpont *
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Ez a menütípus, egy kiválasztott kategória struktúra elemeit jeleníti meg a weboldalon úgy, hogy alapértelmezetten csak a legfelső kategória szintet nyitja meg, az egyes alkategóriák (fejezetek) további megnyitása a felhasználó döntésén múlik. Minden kategória ág utolsó eleme, tartalma(ka)t nyit meg a weboldalon.
Egy-egy kategória névre klikkelve, csak a közvetlenül alatta lévő szint nyílik meg a struktúrából, míg egy már nyitott struktúra ág tetszőleges kategóriájára klikkelve, az az alatti összes szint becsukódik.
Azok a kategóriák, amelyekben akár csak egyetlen alkategória is van, feketén jelennek meg a kategória listában, amelyek alatt nincs további kategória, azok pedig link szerűek a kliens oldali struktúrában.
Linkszerűen jelennek meg a listában azok a kategóriák is, amelyek valamilyen megjeleníthető tartalmat nyitnak meg és azok is, amelyekhez még semmi sincs kapcsolva.
Ilyen megoldás az Ön által éppen használatban lévő útmutató is.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a weboldalon és a szerkesztőfelületen
Ez a megjelenítő csak a kategóriákat listázza, a hozzájuk csatolt elemeket (tartalmakat) nem, kivéve az egyes alágak utolsó kategóriáit, amelyekre klikkelve megnyílik a hozzájuk rendelt tartalmi elem, vagy tartalmi elem csoport.
Megjelenés a weben
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak a kiválasztásakor, a "Paraméterek" alatti szürke hátterű felületen, automatikusan a következő - csakis erre a menütípusra jellemző - plusz adatok jelennek meg a felvételező boxban:
Főkategória kiválasztása: itt adhatjuk meg a listázás indulópontját
ugrás az oldal tetejéreKategóriafa (Ajaxos, generált PDF-ekkel) típusú menüpont
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Ez a menütípus, egy kiválasztott kategória struktúra elemeit jeleníti meg a weboldalon úgy, hogy alapértelmezetten csak a legfelső kategória szintet nyitja meg, az egyes alágak további megnyitása a felhasználó döntésén múlik. Minden kategória ág utolsó eleme, tartalma(ka)t nyit meg a weboldalon.
Egy-egy kategória névre klikkelve, csak a közvetlenül alatta lévő szint nyílik meg a struktúrából, míg egy már nyitott struktúra ág tetszőleges kategóriájára klikkelve, az az alatti összes szint becsukódik.
Azok a kategóriák, amelyekben akár csak egyetlen alkategória is van, feketén jelennek meg a kategória listában, amelyek alatt nincs további kategória, azok pedig link szerűek a kliens oldali struktúrában.
Linkszerűen jelennek meg a listában azok a kategóriák is, amelyek valamilyen megjeleníthető tartalmat nyitnak meg és azok is, amelyekhez még semmi sincs kapcsolva.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a weboldalon
Ez a megjelenítő csak a kategóriákat listázza, a hozzájuk csatolt elemeket (tartalmakat) nem, kivéve az egyes alágak utolsó kategóriáit, amelyekre klikkelve megnyílik a hozzájuk rendelt tartalmi elem, vagy tartalmi elem csoport.
Egy paraméter megváltoztatással beállítható (lásd később), hogy ne csak egy-egy struktúra ág utolsó eleméhez kötődő generált PDF fájl legyen letölthető, hanem az összes létező, bármely kategóriához tartoznak is.
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak a kiválasztásakor, a "Paraméterek" alatti szürke hátterű felületen, automatikusan a következő - csakis erre a menütípusra jellemző - plusz adatok jelennek meg a felvételező boxban:
- Kategória: A "Kategória" címke alatti első két ikonnal két különböző felületet aktiválhat, ugyanannak a célnak az eléréséhez.
Az Ön számára szimpatikusabb felületen válassza ki azt a szülő kategóriát, aminek a struktúráját, illetve az egyes alágak utolsó elemeihez csatolt tartalmait meg kívánja jeleníteni a weboldalon.
A kiválasztott kategória neve az ikonok alatt látható. A harmadik "kuka" ikonnal, ezt az aktuális kategória választást törölheti.
A következő képeken a két kategória választó felület látható.
Ha a most következő paraméterek bármelyikénél az "igen" és "nem" rádiógombok előtti jelölőnégyzet aktív ("pipa" van benne), akkor az adott paraméter értéke az ennél a menütípusnál értelmezett magasabb, Globális vezérlési szint azonos beállításából öröklődik erre a szintre. Ha a jelölőnégyzet inaktív (üres), akkor itt kell beállítania az adott paraméter értékét, az "igen" vagy "nem" rádiógomb aktiválásával.
- Testvérelemek mutatása: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a választott kategóriával azonos szinten elhelyezkedő '"testvér" kategóriákat mutassa-e a rendszer, a kliens oldali felhasználónak.
- PDF letöltés ikon: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a PDF letöltés ikonja és linkje megjelenjen-e azon kilistázott kategóriák nevei mögött, amelyekhez a Documentorban generált PDF fájl kapcsolódik (Tartalom/Documentor/PDF készítése).
Ha ez a paraméter aktív, akkor a menüponthoz tartozó kategória struktúra összes eleméhez tartozó generált (nem feltöltött) PDF-ek letölthetővé, illetve megnyithatóvá válnak, akármelyik szint, bármely eleméhez kötődnek is.
Ha viszont ez a paraméter nem aktív, akkor azok a Documentorban generált PDF fájlok, amelyek nem egy kategória ág utolsó eleméhez kötődnek, ennek a menüpontnak a használatával el sem érhetők a weboldalon, mivel az adott kategóriákra klikkelve, azonnal az alkategóriájukat nyitja meg a rendszer.
Paraméter-, és sablon öröklődés
A menütípusnál értelmezett paraméter-, és sablon öröklődés:
Öröklődési hierarchia |
Vezérlési szint | Paraméter beállítási lehetőség |
Template (sablon) beállítási lehetőség |
1. | Globális/Alapértelmezett | Van és öröklődik | Van és öröklődik |
2. | Menüpont | Van és öröklődik | Van és öröklődik |
3. | Komponens | Nincs | Van és öröklődik |
4. | Kategória | Van, de nincs hatása | Van és öröklődik |
5. | Tartalmi elem | Van, de nincs hatása | Van, de nincs hatása |
Kvíz típusú menüpont *
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Az ilyen típusú menüponttal egy kvízjáték felületet jeleníthet/nyithat meg a weboldalon.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a szerkesztőfelületen és a weboldalon
A menütípus a KOMPONENSEK/KVÍZ/KVÍZEK alatt létrehozott összes publikus kvízét listázza a weboldalon
KVÍZEK elérése a szerkesztőfelületen
Megjelenés a weben
Az adott KVÍZ itt bontható ki és válik kitölthetővé
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak nincsenek menü szinten állítható paraméterei.
ugrás az oldal tetejéreLinkcenter típusú menüpont *
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Ez a menütípus, egy Linkcenter behívását, illetve megjelenítését teszi lehetővé, a weboldalon.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a szerkesztőfelületen és a weboldalon
A menütípus a KOMPONENSEK/LINKCENTER/LINKCENTEREK alatt létrehozott linkgyűjteményt jeleníti meg a weboldalon
LINKCENTER elérése a kezelőfelületen
A létező kategóriák linkjei jelennek meg
FONTOS: a weboldalon csak azok a linkek jelennek meg, melyeknek az érvényességi ideje nem járt le
Megjelenés a weben
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak a kiválasztásakor, a "Paraméterek" alatti szürke hátterű felületen, automatikusan a következő - csakis erre a menütípusra jellemző - plusz adat jelenik meg a felvételező boxban:
Linkcenter: Ennek a legördülő mezőnek az értéklistájából kell választania egy, a "Komponensek/Linkcenter/Linkcenterek" alatt már létrehozott linkcentert.
Link (URL) típusú menüpont *
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Ez a menütípus, egy elérési útvonallal, fájlnévvel és kiterjesztéssel (linkkel) meghatározott elem (weboldal, tartalmi elem, kép, videó, dokumentum, stb.) behívását, illetve megjelenítését teszi lehetővé.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a szerkesztőfelületen
Az ilyen típusú menüpont hatására megjelenő tartalmak nagyon sokrétűek és változatosak lehetnek, mivel minden olyan - egyébként megjeleníthető - elem behívható ezzel a módszerrel, aminek ismert, ezáltal megadható az elérési útvonala.
A menütípus bállításai és paraméterei
1. Név: Menüpont neve – weboldalon megjelenő név rövid jellemző név legyen
2. Alias: Ennél a menütípusnál nem releváns
3. URL: a rendszer által generált mező a 6. pontnál megjelölt URL mező alapján
4. Publikus: A menüpont megjelenésének szabályozása
5. Cél megnyitása: Amennyiben a link a saját website-unk belső tartalmára utal, azaz nem vezet ki a website-ról) akkor érdemes az alapértelmezett „Az adott ablakban" opciót választani.
Megjegyzés: Ha a kiválasztott link egy másik website-ra, domain-re, vagy fájlra mutat akkor használjuk az „Új ablakban" vagy a az „Új fülön" opciót.
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak a kiválasztásakor, a "Paraméterek" alatti felületen, automatikusan a következő - csakis erre a menütípusra jellemző - plusz adat jelenik meg.
6. URL: A konkrét url megadása (külső tartalomnál teljes webcímet kell megadni (http://...)
belső cím (pl.: médiakezelőben tárolt dokumentum) esetében elég a relatív útvonal azaz (/....)
7. Ikon: Template-től és menüpozíciótól függően lehetőség van meghatározott méretű kép elhelyezése a menüponthoz. Ha nem biztos benne, hogy az Ön rendszerében ez a lehetőség adott ,kérje munkatársaink segítségét!
8. Hozzáférési szint.:Itt állíthatja be, hogy az adott menüpont mindenki számára látható-e vagy csak egy szűkebb csoportnak pl.: bejelentkezett látogatóknak.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a weboldalon
Megjelenés a weben (látható a kapcsolt link url-je a böngésző alján)
Oldaltérkép típusú menüpont*
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Ez a menütípus, a kiválasztott menükomponensek elemeit mutatja meg egy fastruktúra formájában. Így akár a website teljes szerkezete könnyen áttekinthető.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
További információk az Oldaltérkép komponensről
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a szerkesztő felületen és a weboldalon
Alapértelmezetten a kiválasztott oldaltérkép teljes szerkezete kerül listázásra.
A menüszerkezet szintezettségét a fa struktúra ágai jelölik.
FONTOS!! Az oldaltérkép típusú menüpont a RENDSZER/OLDALTÉRKÉP/OLDALTÉRKÉP alatt létrehozott és publikált elemeket listázza ki!
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak a kiválasztásakor, a "Paraméterek" alatti szürke hátterű felületen, automatikusan a következő - csakis erre a menütípusra jellemző - plusz adat jelenik meg a felvételező boxban:
Oldaltérkép választása:
Szervezeti egység (SZEA) típusú menüpont *
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Ez a menütípus, a kiválasztott szervezeti egységet, az egységhez rendelt munkatársakat és azok adatait jelzi ki a meghatározott módon.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a szerkesztőfelületen és a weboldalon
Alapértelmezetten a kiválasztott szervezeti egység elemei kerülnek listázásra.
FONTOS!! A szervezeti Egység típusú menüpont a KOMPONENSEK/SZEA/SZERVEZETEK alatt létrehozott és az ahhoz kapcsolt személyeket és/vagy csoport publikált elemeit listázza ki
A SZEA (Szervezeti Egység Adatok) elérése a szerkesztőfelületen
Szervezetek listája
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak a kiválasztásakor, a "Paraméterek" alatti szürke hátterű felületen, automatikusan a következő - csakis erre a menütípusra jellemző - plusz adat jelenik meg a felvételező boxban:
Paraméterek:
Összes szervezeti egység: igen –nem Ha igen, akkor a „Szervezeti egység"opciónál kiválasztott egység helyett az összes szervezeti egység legfelső (gyűjtő ága) jelenik meg.
Szervezeti egységek megjelenése - nincs konkrét egység kiválasztva
Szervezeti egység: listából kiválasztható – a kiválasztott egység elemei jelennek meg a weboldalon ha az "Összes szervezeti egység mutatása" opció nem-re van állítva
Szervezeti egység kiválasztása
Bővebb információ a SZEA komponens használatáról:
ugrás az oldal tetejéreSZEA csoport típusú menüpont
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Ez a menütípus, a kiválasztott SZEA Csoportot, a csoporthoz rendelt munkatársakat és azok adatait jelzi ki a meghatározott módon.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a szerkesztőfelületen és a weboldalon
Alapértelmezetten a kiválasztott SZEA Csoport elemei kerülnek listázásra.
FONTOS!! A szervezeti Egység típusú menüpont a KOMPONENSEK/SZEA/CSOPORTOK alatt létrehozott és az ahhoz kapcsolt személyeket és/vagy csoport publikált elemeit listázza ki
A SZEA (Szervezeti Egység Adatok) elérése a szerkesztőfelületen
SZEA Csoportok listája
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak a kiválasztásakor, a "Paraméterek" alatti szürke hátterű felületen, automatikusan a következő - csakis erre a menütípusra jellemző - plusz adat jelenik meg a felvételező boxban:
Paraméterek:
Összes csoport megjelenítése: igen –nem Ha igen, akkor a „Megjelenítendő csoport"opciónál kiválasztott csoport helyett az összes SZEA Csoport megjelenik.
A megjelenéskor a csoportok egymás alá kerülnek nem jelenik meg csoportválasztó "kategória fa" ugyanis a csoportok nem hierchikus felépítésűek mint a szervezetek"
SZEA Csoportok megjelenése - nincs konkrét csoport kiválasztva
Megjelenítendő Csoport: listából kiválasztható – a kiválasztott egység elemei jelennek meg a weboldalon, ha az "Összes csoport megjelenítése" opció nem-re van állítva
SZEA Csoport kiválasztása
Bővebb információ a SZEA komponens használatáról:
ugrás az oldal tetejéreÜres menüpont *
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Az ilyen típusú menüpontot elsősorban akkor használjuk, ha egy menüpont meghívásakor nem konkrét tartalmat (tartalmi elem, blog stb.) szeretnénk megjelentetni, hanem csak komponenseket (slider, menümegjelenítő, hírlistázó stb.).
Az esetek többségében ezzel a menüponttal állítható be egy nagyméretű website figyelemfelkeltő és egyben irányító kezdőoldala.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a szerkesztőfelületen és a weboldalon
Pl.: http://gamf.uni-neumann.hu
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak a legfontosabb jellemzői a név az alias és a publikuság.
ugrás az oldal tetejéreTartalmi elem típusú menüpont *
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Az ilyen típusú menüpont az egyik leggyakoribb, hiszen a weboldalon általában tartalmakat (Tartalmi elem) szeretnénk megjeleníteni.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem megjelenése a szerkesztőfelületen és a weboldalon
Megjegyzések:
- A Tartalmi elemnek melyet a menüponthoz kötünk publikusnak kell lennie különben nem jelenik meg a benne rögzített információ.
- Amennyiben a menüpont aliasa nem egyezik meg a tartalom alias-ával (gyakori eset) akkor a menüponthoz kapcsolással a tartalmi elemet két konkrét url-ről is el lehet érni (a saját aliasából adódó url en és a menüpont aliasából létrejött url-en)
A tartalmi elemek megjelenítését a kötött weboldali design-on belül, a szövegrészek, képek, táblázatok, címek, stb., formázásán túlmenően, pl.: különböző menütípusok, megjelenítő komponensek, template-ek, paraméterek alkalmazásával és beállításával, illetve mindezek kombinálásával, meglehetősen változatossá lehet tenni.
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak a kiválasztásakor, a "Paraméterek" alatti szürke hátterű felületen, automatikusan a következő - csakis erre a menütípusra jellemző - plusz adatok jelennek meg a felvételező boxban:
- Tartalmi elem: A "Tartalmi elem" címke alatti első két ikonnal két különböző felületet aktiválhat, ugyanannak a célnak az eléréséhez.
Az Ön számára szimpatikusabb felületen válassza ki azt a konkrét tartalmi elemet, amit erre a menüpontra klikkelve, meg kíván jeleníteni (nyitni) a weboldalon.
A kiválasztott tartalmi elem megnevezése az ikonok alatt látható. A harmadik "kuka" ikonnal, ezt az aktuális tartalmi elem választást törölheti.
Ha a most következő paraméterek bármelyikénél az "igen" és "nem" rádiógombok előtti jelölőnégyzet aktív ("pipa" van benne), akkor az adott paraméter értéke az ennél a menütípusnál értelmezett magasabb, Globális vezérlési szint azonos beállításából öröklődik erre a szintre. Ha a jelölőnégyzet inaktív (üres), akkor itt kell beállítania az adott paraméter értékét, az "igen" vagy "nem" rádiógomb aktiválásával.
- Vissza gomb megjelenítése: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor a "Vissza" gomb - mint választható funkció - látható legyen-e a weboldalon.
- Bevezető látszik: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, a tartalmi elem bevezető része látható legyen-e a weboldalon.
A bevezetőt leginkább akkor szokták eltüntetni a tartalmi elem megjelenítésekor, ha az nem a tartalom szerves része, hanem egy önálló, figyelem felkeltő összefoglaló, a tartalmi elem témájáról.
- Szövegtörzs megjelenítése: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, a tartalmi elem érdemi része, a szövegtörzs, látható legyen-e a weboldalon.
Ha a bevezetőt és szövegtörzset is letiltja, azzal azt éri el, hogy csak a tartalmi elem címe fog megjelenni a weboldalon.
- Cím megjelenítése: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, annak címe, látható legyen-e a weboldalon.
- Kategória név mutatása: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, annak kategóriája (kategória neve), látható legyen-e a weboldalon. Ha a tartalmi elem több kategóriához is tartozik, akkor természetesen az összes érintett kategória név meg fog jelenni a fejlécben.
- Kategória neve linkes: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, a "Kategória név mutatása" opciónál láthatóra állított kategória név linkként látszódjon, illetve viselkedjen-e.
- Szerző megjelenítése: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, annak szerzője (a szerző eltárolt azonosító neve), látható legyen-e a weboldalon.
- Létrehozási dátum megjelenítése: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, annak létrehozási dátuma és időpontja, látható legyen-e a weboldalon.
- Módosíási dátum megjelenítése: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, annak utolsó módosítási dátuma és időpontja, látható legyen-e a weboldalon.
- PDF ikon mutatása: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, az annak PDF formátumban való letöltését lehetővé tevő vezérlő ikon látható, illetve aktív legyen-e a weboldalon.
- Nyomtató ikon mutatása: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, az annak kinyomtatását lehetővé tevő vezérlő ikon látható, illetve aktív legyen-e a weboldalon.
- E-mail ikon mutatása: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, az annak elektronikus továbbküldését, illetve egy kapcsolódó e-mail küldését lehetővé tevő vezérlő ikon látható, illetve aktív legyen-e a weboldalon.
- Megosztási eszköztár megjelenítése: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, az annak különböző környezetekben (társasági oldalakon) való megosztását lehetővé tevő funkció látható, illetve aktív legyen-e a weboldalon.
Cím mutatása a böngésző fejlécében: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, a tartalmi elem címe látható legyen-e a böngésző program fejlécében, az aktuális "fülön".
A következő két kép, ennek a választásnak a lehetséges következményeit szemlélteti. Az "igen" választása esetén, a tartalmi elem címe jelenik meg az aktuális böngésző fülön, a "nem" beállítása esetén pedig a site neve.
- Site/cím összefűzés, vagy csak a cím mutatása: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, a tartalmi elem címe a site címével együtt, összefűzve jelenjen-e meg a böngésző program aktuális fülén, vagy csakis a tartalmi elem címe legyen látható.
Összefűzés, vagyis az "igen" választása esetén, a két címet a " - " sztring különíti el egymástól.
Ennek a funkciónak csak akkor van hatása, ha a "Cím mutatása a böngésző fejlécében" opciónál, az "igen" van beállítva.
- Megosztás Facebook-on: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, az adott tartalmi elem Facebook-on történő megosztását lehetővé tevő funkció (ikon és link) látható legyen-e a Megosztási eszköztár menüjében.
- Megosztás Twitter-en: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, az adott tartalmi elem Twitter-en történő megosztását lehetővé tevő funkció (ikon és link) látható legyen-e a Megosztási eszköztár menüjében.
- IWIW megosztás: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, az adott tartalmi elem IWIW-en történő megosztását lehetővé tevő funkció (ikon és link) látható legyen-e a Megosztási eszköztár menüjében.
- Google megosztás: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, az adott tartalmi elem Google-ban történő megosztását lehetővé tevő funkció (ikon és link) látható legyen-e a Megosztási eszköztár menüjében.
- Netvibes megosztás: Ezzel az opcióval azt állíthatja be, hogy a menüponthoz kapcsolt tartalmi elem megjelenítésekor, az adott tartalmi elem Netvibes-en történő megosztását lehetővé tevő funkció (ikon és link) látható legyen-e a Megosztási eszköztár menüjében.
Tartalmi elemek blogosan (címke alapján) típusú menüpont *
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Ez a menütípus, egy kiválasztott címke tartalmi elemeit blogosan listázva jeleníti meg a weboldalon. elsősorban multisite rendszerben érdekes a használata, ahol több aldomainről (alportálról) tudunk a címke alapján információkat listázni egy adott site-on Pl.: központi site.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a weboldalon és a szerkesztőfelületen
FONTOS:
A rendszerben szükséges legalább egy címke létrehozása vagy megléte - TARTALOM/CÍMKEKEZELŐ
A tartalmi elemeket a kategóriájuktól függetlenül ehhez a címkéhez is hozzá kell rendelni
A menükezelőben a címkét hozzá lehet rendelni egy menüponthoz itt be lehet állítani a további paramétereket
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak a kiválasztásakor, a "Paraméterek" alatti szürke hátterű felületen, automatikusan a következő - csakis erre a menütípusra jellemző - plusz adatok jelennek meg a felvételező boxban:
- Címke: A "Címke" alatti első két ikonnal két különböző felületet aktiválhat, ugyanannak a célnak az eléréséhez.
Az Ön számára szimpatikusabb felületen válassza ki azt a konkrét címkét, amelyhez kapcsolódó tartalmi elemeket erre a menüpontra klikkelve, blogosan meg kíván jeleníteni a weboldalon.
A kiválasztott címke megnevezése az ikonok alatt látható. A harmadik "kuka" ikonnal, ezt az aktuális címkeválasztást törölheti.
A következő képeken a két címkeválasztó felület látható.
Ha a most következő paraméterek bármelyikénél a mezők, vagy az "igen" és "nem" rádiógombok előtti jelölőnégyzet aktív ("pipa" van benne), akkor az adott paraméter értéke az ennél a menütípusnál értelmezett magasabb, Globális vezérlési szint azonos beállításából öröklődik erre a szintre. Ha a jelölőnégyzet inaktív (üres), akkor itt kell beállítania az adott paraméter értékét a mezőbe beírva, illetve az "igen" vagy "nem" rádiógomb aktiválásával.
- Teljes szélességű elemek száma: Az ebbe a mezőbe írt számmal azt határozhatja meg, hogy a tetszőlegesen sorbarendezett tartalmi elemek közül, az első "hány db" tartalom bevezetője legyen látható a megjelenítő felület teljes szélességében.
Megjegyzések:
- A teljes szélességű megjelenítés kizárólag az első oldalra érvényes, a lapozást követően - a második oldaltól a lista végéig - ez az opció nem él.
- A megjelenítő felület általában nem azonos a maximum 4 hasábnyi oldalszélességgel, hanem annak csak egy vagy több hasábnyi részét fedi le.
- Bevezetős elemek száma: Az ebbe a mezőbe írt számmal azt határozhatja meg, hogy egy képernyőn összesen hány darab, nem teljes szélességű bevezető szöveg jelenjen meg.
- Oszlopok száma: Az ebbe a mezőbe írt számmal azt határozhatja meg, hogy a tartalmi elemek bevezető szövegének a megjelenítésekor, a megjelenítő felület hány oszlopra legyen bontva, vagyis a sorban következő tartalmi elemek közül, hánynak a bevezetője kerüljön egymás mellé, a megjelenítő felület teljes szélességében.
Lapozáskor (a 2. oldaltól az utolsóig) a "Bevezetős elemek száma" és az "Oszlopok száma" együttesen alakítják ki az egyes oldalakon megjelenő bevezető szövegek elhelyezkedését.
Nézzünk egy példát:
- A megjelenítendő tartalmi elemek száma: 13 (és már valamilyen szisztéma szerint sorba vannak rendezve).
- A Teljes szélességű bevezető: 2
- Az Oszlopok száma: 3
- A Bevezetős elemek száma: 6
A beállítás eredménye:- Az 1. és 2. tartalmi elem (bevezetője), a megjelenítő felület teljes szélességében, egymás alatt fog megjelenni.
- Alattuk, a 3., 4. és 5. tartalmi elemek egymás mellett, a megjelenítő felület szélességének fejenként a harmadában lesznek láthatók.
- Alattuk - ugyanebben az elrendezésben - a 6., 7. és 8. tartalmi elemek jelennek meg.
- Egy lapozást követően, a két teljes szélességű megjelenítés eltűnik és a sorban következő 9. tartalmi elem a 3. tartalmi elem helyébe lép, a 10. elem intrója a 4. elem helyébe, és így tovább. Ez a megjelenítési ciklus addig ismétlődik, amíg vannak megjelenítendő tartalmi elemek.
- Rendezés módja: Ebben a mezőben azt állíthatja be, hogy az aktuális címkéhez tartozó tartalmi elemek mely paraméterük alapján és milyen irányban legyenek sorbarendezve: létrehozás dátuma, cím, szerző. Az előző bekezdésekben láthatta, hogy a tartalmi elemek sorrendje alapvető fontosságú a képernyőn való megjelenésük helye és módja szempontjából.
- Címkenév mutatása a fejlécben: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott címkéhez kapcsolódó tartalmi elemek blogos listázásakor a címke neve megjelenjen-e a weboldalon, a tartalmi rész fejlécében.
- A tartalom site-jának URL-je: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott címkéhez kapcsolódó tartalmi elemek blogos listázásakor, az egyes tartalmak site-jának az URL-je (elérése) megjelenjen-e a weboldalon.
- Tartalom megnyitás, a saját site-ján: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott címkéhez kapcsolódó tartalmi elemeket a rendszer hol nyissa meg. Az "igen" aktiválása esetén, a lista tartalmi elemeit a rendszer a létrehozásuk helyén (site-ján) nyitja meg, "nem" esetén pedig az aktuális (központi) oldalon. A megnyitás helye a tartalmi elemekben esetlegesen előforduló, elérési útvonallal rendelkező elemek (linkek, képek, videók, stb.) miatt fontos. Ha a megnyitás a létrehozási helytől eltérő site-on történik, akkor a rendszernek az említett összetevők elérési útvonalait a megnyitáskor korrigálnia kell.
- Címke leírás megjelenítése: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott címkéhez kapcsolódó tartalmi elemek blogos listázásakor, a címke rövid leírása látható legyen-e közvetlenül a megjelenítő felület fejléce alatt, a weboldalon.
- Címkekép megjelenítése: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott címkéhez rendelt kép látható legyen-e a weboldalon, a címke tartalmi kapcsolatainak a blogos listázásakor.
- Címkenév mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott címke neve látható legyen-e a weboldali megjelenítő felületen, a címke tartalmi kapcsolatainak a blogos listázásakor.
- Tartalom bevezetők megjelenítése: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott címkéhez rendelt tartalmi elemeknek a bevezetőként felvett szövegrészei megjelenjenek-e a weboldalon, a címke tartalmi kapcsolatainak a blogos listázásakor.
- Tartalom címének mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott címkéhez rendelt tartalmi elemek címei láthatók legyenek-e a weboldali megjelenítő felületen, a címke tartalmi kapcsolatainak a blogos listázásakor.
- Tartalom címe linkes-e: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott címkéhez rendelt tartalmi elemek címei linkként viselkedjenek-e a weboldali megjelenítő felületen, a címke tartalmi kapcsolatainak a blogos listázásakor.
- Tovább link mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott címkéhez rendelt tartalmi elemek blogos listázásakor az egyes tartalmak továbbolvasását, vagyis a teljes terjedelemben való megjelenítésüket lehetővé tevő linkek láthatók legyenek-e a weboldalon.
- Szerző nevének mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott címkéhez rendelt tartalmi elemek blogos listázásakor, azok szerzőinek a nevei láthatók legyenek-e a weboldalon.
- Létrehozás dátumának mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott címkéhez rendelt tartalmi elemek blogos listázásakor, azok létrehozási dátumai láthatók legyenek-e a weboldalon.
- Módosítás dátumának mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott címkéhez rendelt tartalmi elemek blogos listázásakor, azok módosítási dátumai láthatók legyenek-e a weboldalon.
- PDF ikon mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott címkéhez rendelt tartalmi elemek blogos listázásakor, az éppen aktuális tartalomból egy PDF generálást lehetővé tevő funkció ikonja látható legyen-e a weboldalon.
- Nyomtató ikon mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott címkéhez rendelt tartalmi elemek blogos listázásakor, az éppen aktuális tartalom kinyomtatását lehetővé tevő funkció ikonja látható legyen-e a weboldalon.
Tartalmi elemek táblázatosan (címke alapján) menüpont *
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Ez a menütípus, egy kiválasztott címke tartalmi elemeit listázva (alapesetben 5 db-ot) a beállított rendezési sorrend szerint jeleníti meg a weboldalon. Használata elsősorban multisite rendszerben érdekes, ahol több aldomainről (alportálról) tudunk a címke alapján információkat listázni egy adott site-on Pl.: központi site.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a weboldalon és a szerkesztőfelületen
FONTOS:
A rendszerben szükséges legalább egy címke létrehozása
A tartalmi elemeket a cínómkéhez is hozzá kell rendelni
A menükezelőben a címkét hozzá kell rendelni egy menüponthoz és ha szükséges be kell állítani a kívánt paramétereket
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak a kiválasztásakor, a "Paraméterek" alatti szürke hátterű felületen, automatikusan a következő - csakis erre a menütípusra jellemző - plusz adatok jelennek meg a felvételező boxban
Paraméterek
Multisiteokra mutató linkek: linkek kijelzése igen-nem
Archivált elemek: a listában megjelenjenek-e az archivált tartalmi elemek igen-nem
Keresősáv mutatása: legyen-e keresősáv igen-nem
Címke leírás mutatása: megjelenjen-e a megadott címke bővebb, informatív leírása igen-nem
Vissza gomb mutatása: megjelenjen-e a „vissza” gomb igen-nem
ugrás az oldal tetejéreTartalmi elemek blogosan lapozóval (transzparens kategória alapján) menüpont *
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Ez a menütípus, egy kiválasztott kategória tartalmi elemeit blogosan listázva jeleníti meg a weboldalon.
Fontos: ha a kiválasztott kategória további kategóriákat tartalmaz (melyek nem üresek), akkor az alkategóriák tartalmi elemeit is listázza.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a weboldalon és a szerkesztőfelületen
Megjelenés a weben
FONTOS:
A rendszerben szükséges legalább egy kategória létrehozása
A tartalmi elemeket a kategóriához is hozzá kell rendelni
A menükezelőben a kategóriát hozzá kell rendelni egy menüponthoz és ha szükséges be kell állítani a kívánt paramétereket
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak a kiválasztásakor, a "Paraméterek" alatti szürke hátterű felületen, automatikusan a következő - csakis erre a menütípusra jellemző - plusz adatok jelennek meg a felvételező boxban
Kategória: A "Kategória" alatti első két ikonnal két különböző felületet aktiválhat, ugyanannak a célnak az eléréséhez.
Az Ön számára szimpatikusabb felületen válassza ki azt a konkrét kategóriát, amelyhez kapcsolódó tartalmi elemeket erre a menüpontra klikkelve, blogosan meg kíván jeleníteni a weboldalon.
A kiválasztott kategória megnevezése az ikonok alatt látható. A harmadik "kuka" ikonnal, ezt az aktuális kategóriaválasztást törölheti.
A következő képeken a két kategóriaválasztó felület látható.
Paraméterek
Ha a most következő paraméterek bármelyikénél a mezők, vagy az "igen" és "nem" rádiógombok előtti jelölőnégyzet aktív ("pipa" van benne), akkor az adott paraméter értéke az ennél a menütípusnál értelmezett magasabb, Globális vezérlési szint azonos beállításából öröklődik erre a szintre. Ha a jelölőnégyzet inaktív (üres), akkor itt kell beállítania az adott paraméter értékét a mezőbe beírva, illetve az "igen" vagy "nem" rádiógomb aktiválásával.
Újramegnyitáskor 1.oldalra ugrás: (igen-nem) igen esetén a portálmotor nem tartja meg az előző böngészés során elért lapozást, hanem visszalépteti a blogot a kezdő (első) oldalra.
Teljes szélességű elemek száma: Az ebbe a mezőbe írt számmal azt határozhatja meg, hogy a tetszőlegesen sorbarendezett tartalmi elemek közül, az első hány tartalom bevezetője legyen látható a megjelenítő felület teljes szélességében.
Megjegyzések:
A teljes szélességű megjelenítés kizárólag az első oldalra érvényes, a lapozást követően - a második oldaltól a lista végéig - ez az opció nem él.
A megjelenítő felület általában nem azonos a maximum 4 hasábnyi oldalszélességgel, hanem annak csak egy vagy több hasábnyi részét fedi le.
Bevezetős elemek száma: Az ebbe a mezőbe írt számmal azt határozhatja meg, hogy egy képernyőn összesen hány darab, nem teljes szélességű bevezető szöveg jelenjen meg.
Oszlopok száma: Az ebbe a mezőbe írt számmal azt határozhatja meg, hogy a tartalmi elemek bevezető szövegének a megjelenítésekor, a megjelenítő felület hány oszlopra legyen bontva, vagyis a sorban következő tartalmi elemek közül, hánynak a bevezetője kerüljön egymás mellé, a megjelenítő felület teljes szélességében.
Lapozáskor (a 2. oldaltól az utolsóig) a "Bevezetős elemek száma" és az "Oszlopok száma" együttesen alakítják ki az egyes oldalakon megjelenő bevezető szövegek elhelyezkedését.
Nézzünk egy példát:
- A megjelenítendő tartalmi elemek száma: 13 (és már valamilyen szisztéma szerint sorba vannak rendezve).
- A Teljes szélességű bevezető: 2
- Az Oszlopok száma: 3
- A Bevezetős elemek száma: 6
A beállítás eredménye:
- Az 1. és 2. tartalmi elem (bevezetője), a megjelenítő felület teljes szélességében, egymás alatt fog megjelenni.
- Alattuk, a 3., 4. és 5. tartalmi elemek egymás mellett, a megjelenítő felület szélességének fejenként a harmadában lesznek láthatók.
- Alattuk - ugyanebben az elrendezésben - a 6., 7. és 8. tartalmi elemek jelennek meg.
Egy lapozást követően, a két teljes szélességű megjelenítés eltűnik és a sorban következő 9. tartalmi elem a 3. tartalmi elem helyébe lép, a 10. elem intrója a 4. elem helyébe, és így tovább. Ez a megjelenítési ciklus addig ismétlődik, amíg vannak megjelenítendő tartalmi elemek.
Rendezés módja: Ebben a mezőben azt állíthatja be, hogy az aktuális címkéhez tartozó tartalmi elemek mely paraméterük alapján és milyen irányban legyenek sorbarendezve: létrehozás dátuma, cím, szerző. Az előző bekezdésekben láthatta, hogy a tartalmi elemek sorrendje alapvető fontosságú a képernyőn való megjelenésük helye és módja szempontjából.
Archiváltak megjelenítése: (igen-nem) „igen” esetén az archivált tartalmi elemeket jeleníti meg a listában
Minden elem listázása ("igen" esetén, az "Archiváltak megjelenítése" értékét nem veszi figyelembe a rendszer!) (igen-nem)
Kategórianév mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategóriához kapcsolódó tartalmi elemek blogos listázásakor a kategória neve megjelenjen-e a weboldalon a lista felett
Kategória neve az oldalfejlécben (title) megjelenik: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategóriához kapcsolódó tartalmi elemek blogos listázásakor a kategória neve megjelenjen-e a weboldalhoz tartozó böngésző lapfülön.
Kategória leírás megjelenítése: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategóriához kapcsolódó tartalmi elemek blogos listázásakor a választott kategória leírása megjelenjen-e a weboldalon a lista felett.
Kategória kép megjelenítése: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategóriához kapcsolódó tartalmi elemek blogos listázásakor a választott kategóriához rendelt kép megjelenjen-e a weboldalon a lista felett.
Kategória név, kép, leírás megjelenése a weboldalon
Tartalom kategóriájának mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategória neve látható legyen-e a weboldali megjelenítő felületen, a kategória tartalmi kapcsolatainak a blogos listázásakor.
Tartalom kategória neve linkes-e: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategória neve ha látható a weboldali megjelenítő felületen, a kategória tartalmi kapcsolatainak a blogos listázásakor, akkor kattintásra megjelenítse a kategória tartalmakat.
Tartalom bevezetők megjelenítése: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategóriához rendelt tartalmi elemeknek a bevezetőként felvett szövegrészei megjelenjenek-e a weboldalon, a kategória tartalmi kapcsolatainak a blogos listázásakor.
Tartalom címének mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategóriához rendelt tartalmi elemek címei láthatók legyenek-e a weboldali megjelenítő felületen, a kategória tartalmi kapcsolatainak a blogos listázásakor.
Bevezetős elemeknél csak cím látszik: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategóriához rendelt és „bevezetős elemnek” jelölt tartalmi elemeknek csak a címei jelenjenek meg listázáskor bevezető szöveg nélkül.
Tartalom címe linkes-e: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategóriához rendelt tartalmi elemek címei linkként viselkedjenek-e a weboldali megjelenítő felületen, a kategória tartalmi kapcsolatainak a blogos listázásakor.
Tovább link mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategóriához rendelt rendelt tartalmi elemek blogos listázásakor az egyes tartalmak továbbolvasását, vagyis a teljes terjedelemben való megjelenítésüket lehetővé tevő linkek láthatók legyenek-e a weboldalon.
Szerző nevének mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategóriához rendelt tartalmi elemek blogos listázásakor, azok szerzőinek a nevei láthatók legyenek-e a weboldalon.
Létrehozás dátumának mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategóriához rendelt tartalmi elemek blogos listázásakor, azok létrehozási dátumai láthatók legyenek-e a weboldalon.
Jellemzők megjelenése a blogos listában
Módosítás dátumának mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategóriához rendelt tartalmi elemek blogos listázásakor, azok módosítási dátumai láthatók legyenek-e a weboldalon.
PDF ikon mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategóriához rendelt tartalmi elemek blogos listázásakor, az éppen aktuális tartalomból egy PDF generálást lehetővé tevő funkció ikonja látható legyen-e a weboldalon.
Nyomtató ikon mutatása: Ezzel a paraméterrel - az "igen" vagy a "nem" opció aktiválásával - azt állíthatja be, hogy a választott kategóriához rendelt tartalmi elemek blogos listázásakor, az éppen aktuális tartalom kinyomtatását lehetővé tevő funkció ikonja látható legyen-e a weboldalon.
ugrás az oldal tetejéreTartalmi elemek táblázatosan (transzparens kategória alapján) menüpont *
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Ez a menütípus, egy kiválasztott kategória tartalmi elemeit listázva a beállított rendezési sorrend szerint jeleníti meg a weboldalon. Használata sok elemet tartalmazó kategóriák esetében lehet hasznos.
Fontos: ha a kiválasztott kategória további kategóriákat tartalmaz (melyek nem üresek), akkor az alkategóriák tartalmi elemeit is listázza.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a szerkesztőfelületen és a weboldalon
A megjelenítő komponens fejlécében a kategória neve látható, a tartalmak megjelenítése nem tartalmazza a kategóriához tartozó tartalmi elemek megnevezéseit, és a tartalmak nincsenek egymástól elválasztva sem.
Megjelenés a weben
Lista megjelenésének módosítása
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak a kiválasztásakor, a "Paraméterek" alatti szürke hátterű felületen, automatikusan a következő - csakis erre a menütípusra jellemző - plusz adatok jelennek meg a felvételező boxban:
Archivált elemek: a listában az archivált tartalmi elemek jelenjenek meg igen-nem
Keresősáv mutatása: legyen-e keresősáv igen-nem
Kategória leírás mutatása: megjelenjen-e a megadott kategória bővebb, informatív leírása igen-nem
Vissza gomb mutatása: megjelenjen-e a „vissza" gomb igen-nem
ugrás az oldal tetejéreTelefonkönyv típusú menüpont
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Az ilyen típusú menüponttal egy telefonkönyv jellegű felületet (komponenst) jeleníthet/nyithat meg a weboldalon.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a weboldalon
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak nincsenek menü szinten állítható paraméterei.
Paraméter-, és sablon öröklődés
A menütípusnál értelmezett paraméter-, és sablon öröklődés:
Öröklődési hierarchia |
Vezérlési szint | Paraméter beállítási lehetőség |
Template (sablon) beállítási lehetőség |
1. | Globális/Alapértelmezett | ||
2. | Menüpont | Nincs | |
3. | Komponens | ||
4. | Kategória | ||
5. | Tartalmi elem |
Widgetek típusú menüpont
ugrás az oldal tetejéreA menütípus funkciója
Az ilyen típusú menüponttal egy olyan felületet nyithat meg, ahol a megjelenítő boxokat szabadon formázhatja és - egyszerű húzásokkal - tetszése szerint átrendezheti a képernyőn.
Megjegyzés: A használati útmutatónak ez a fejezete csak a címében szereplő menütípussal foglalkozik. A menükezelés általános ismertetését, a "Tartalom kezelés / Tartalmak megjelenítése a weboldalon" témakör alatt, a "Menükezelés" című fejezetben találja.
A menütípushoz kötődő elem(ek) megjelenése a weboldalon
A widget-es felületeknél több különböző lehetőség (opció) van a weboldal design, illetve az egyes adatmegjelenítő boxok grafikai jellemzőinek a megváltoztatására (testre szabására).
Az adatboxokat egyszerű húzásokkal, tetszése szerint áthelyezheti.
Bármelyik adatbox egyetlen kattintássl kinyitható, vagy bezárható.
A menütípus paraméterei
Ennek a menütípusnak nincsenek menü szinten állítható paraméterei.
Paraméter-, és sablon öröklődés
A menütípusnál értelmezett paraméter-, és sablon öröklődés:
Öröklődési hierarchia |
Vezérlési szint | Paraméter beállítási lehetőség |
Template (sablon) beállítási lehetőség |
1. | Globális/Alapértelmezett | ||
2. | Menüpont | Nincs | |
3. | Komponens | ||
4. | Kategória | ||
5. | Tartalmi elem |
Előző Tartalomjegyzék Fel Következő